Bilten javne nabave broj 34 „EKONOMSKI NAJPOVOLJNIJA PONUDA U REPUBLICI HRVATSKOJ – propisi, praksa, preporuke“ objavljen je u studenom 2024.
Što je cilj ovog broja Biltena?
Cilj ovog broja Biltena je da naručiteljima i ponuditeljima pružimo jasne smjernice i potrebne informacije o tome što je dopušteno u Republici Hrvatskoj, što je u skladu s odredbama Zakona o javnoj nabavi, kao i praksom Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave i Visokog upravnog suda RH kada se koristi kriterij ekonomski najpovoljnije ponude. Napominjemo da se u praksi javne nabave u RH susreće veliki broj pogrešaka kod primjene kriterija ENP-a, bilo od strane naručitelja, bilo od strane ponuditelja te kroz ovaj broj Biltena nastojimo prikazati najučestalije pogreške i ponuditi rješenja za njihovo otklanjanje iz sustava.
Kojim pitanjima se bavimo u ovom broju Biltena?
Praksa DKOM-a. Pregledali smo veliki broj dokumentacija o nabavi raznih naručitelja, za nabavu robe, radova i usluga, male i velike vrijednosti. Analizirali smo sve relevantne odluke DKOM-a u 2023. i 2024. godini kako bismo naručiteljima i ponuditeljima dali jasne okvire za ispravno određivanje i primjenu kriterija ENP-a. U nastojanju da ovaj broj Biltena bude što jednostavniji i praktičniji za korištenje, izostavili smo odluke DKOM-a koje se odnose na ista ili vrlo slična rješenja, te smo se usredotočili na ključne presedane i smjernice.
Pregled i ocjena ponuda i ENP. Poseban naglasak stavljen je na fazu pregleda i ocjene ponuda, odnosno na proces dodjeljivanja bodova po pojedinom kriteriju ENP-a, što je često predmet žalbi pred DKOM-om i/ili tužbi pred VUS-om. Pravilna primjena kriterija ENP-a od ključne je važnosti za naručitelje, kako bi se osiguralo jasno, transparentno i pravedno vrednovanje ponuda. Stoga, preporučujemo stručnjacima javne nabave, na strani naručitelja, da budu upoznati s praksom DKOM-a i VUS-a vezano za ENP. Također, poznavanje dosadašnje prakse DKOM-a i VUS-a može pomoći ponuditeljima u donošenju odluka o tome kada ulagati žalbu, a kada ne, čime mogu izbjeći nepotrebno odugovlačenje postupka i nepotrebne troškove.
Presuda Suda EU C-652/22, Kolin Inşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ș, od 22. listopada 2024. godine. U ovom broju donosimo poseban članak posvećen ovoj presudi Suda Europske unije. U presudi se dodatno pojašnjava status ponuditelja iz trećih zemalja koje nemaju potpisane odgovarajuće međunarodne sporazume s Europskom unijom, čime se unosi jasnoća u pogledu njihovih prava u postupcima javne nabave u EU i Republici Hrvatskoj. Presuda sada jasno definira da gospodarski subjekti iz trećih zemalja koje nemaju potpisan Sporazum o javnoj nabavi (GPA) nemaju pravo pristupa postupcima javne nabave u EU. No, presuda također otvara i dodatna pravna pitanja koja su obrađena u pravnoj analizi prava EU-a i presude Suda EU-a C-652/22. U ovom članku, odgovorili smo na većinu važnih pitanja i omogućili korisnicima uvid u ključne pravne aspekte presude.
SADRŽAJ Biltena br. 34 možete pogledati OVDJE.
OVAJ BROJ DONOSI TEME:
- Ekonomski najpovoljnija ponuda kroz propise
- Ekonomski najpovoljnija ponuda kroz pravnu zaštitu – primjeri iz prakse
- Preporuke za učinkovitu primjenu kriterija ekonomski najpovoljnije ponude
- Učinak presude Suda EU br. C-652/22 (Kolin) na sudjelovanje stranih gospodarskih subjekata u postupcima javne nabave u Europskoj uniji i Republici Hrvatskoj
60,00 EUR
+ PDV*Trošak poštarine za narudžbe unutar RH plaća izdavač.